Gabinety specjalistyczne w szkole zostały zaprojektowane z myślą o stworzeniu bezpiecznej, przyjaznej i dostosowanej przestrzeni, a atmosfera w salach sprzyja efektywnej pracy i komfortowi uczniów. Wyposażenie dostosowane jest do specyficznych potrzeb uczniów. W gabinecie dostępne są tablice magnetyczne, kontrastowa ściana z możliwością korzystania z niej w różnych aspektach pracy z dzieckiem, wizualne pomoce dydaktyczne oraz dostęp do technologii wspomagających rozwój dzieci. W pomieszczeniu znajduje się strefa relaksacyjna oraz zróżnicowane narzędzia do pracy terapeutycznej dostosowane do poziomu umiejętności każdego dziecka. Przestrzeń zachęca nie tylko do aktywności ruchowej, ale również do interakcji społecznej.
W sali doświadczania świata – Sala Snoezelen – nowatorska metoda terapeutyczna – terapia i integracja sensoryczna stymuluje umysł oraz różne kanały sensoryczne. Jest to miejsce, w którym zarówno dzieci mogą poznawać wybrane fragmenty rzeczywistości w wyizolowanym, bezpiecznym środowisku. Sala doświadczania świata posiada sprzęt i elementy, które mają za zadanie odpowiednio pobudzać zmysły dzieci. Wśród nich znajdują się między innymi interaktywne kolumny wodne, kule światłowodów, tablice świetlno-dźwiękowe, rozgwieżdżone niebo, domek lustrzany i wiele innych.
Celem działań terapeutycznych w gabinetach jest stworzenie środowiska sprzyjającego aktywnej nauce a także rozwijanie umiejętności społecznych oraz dostarczającemu wsparcia terapeutycznego dla każdego dziecka z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb.
Tu się relaksujemy i odprężamy ☺
Tu się bawimy ☺
Tu się uczymy ☺
Wśród gabinetów terapeutycznych znajduje się również gabinet logopedyczny, w którym pomoc znajdą przede wszystkim uczniowie klas I-III, ale także uczniowie klas starszych.
Zajęcia logopedyczne dostosowywane są do planu zajęć organizowanych przez szkołę oraz do zajęć pozalekcyjnych.
Za termin rozpoczęcia spotkań przyjmuje się przełom września/października. Zakończenie zajęć logopedycznych odbywa się zgodnie z terminem zakończenia obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Zajęcia prowadzone są indywidualnie i w małych grupach. Czas ćwiczeń uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.
Uczniowie uczęszczający na terapię logopedyczną – każdorazowo w dniu zajęć – przynoszą ze sobą zeszyt do ćwiczeń, w których logopeda prowadzi korespondencję z rodzicami oraz umieszcza w nich materiały do utrwalania prawidłowej wymowy. W pozostałe dni zeszyt służy do ćwiczeń w domu.
W celu zwiększenia efektywności prowadzonej terapii, prosimy rodziców o współpracę, systematyczną pracę w domu oraz usprawiedliwianie nieobecności dziecka.
Rodzice mają możliwość porozmawiania z logopedą podczas godziny dostępności. Na spotkanie można umówić się poprzez dziennik elektroniczny lub telefonicznie. W zajęciach biorą udział wyłącznie dzieci zdrowe.
Na skuteczność terapii logopedycznej mają wpływ:
- rodzaj wady wymowy lub/i/ zaburzenia mowy,
- sprawność umysłowa dziecka,
- sprawność aparatu artykulacyjnego,
- systematyczność w uczęszczaniu na zajęcia logopedyczne i ćwiczenia z dzieckiem
w domu, - aktywny i świadomy udział zarówno rodzica jak i dziecka w terapii,
- współpraca terapeuty z rodzicem.